Gruntowanie ścian przed malowanie.

Artykuł partnera.

Odpowiednie przygotowanie ścian jest kluczowym etapem przed przystąpieniem do malowania. Proces ten nie tylko wpływa na końcowy efekt estetyczny, ale również na trwałość malowania. Dziś podpowiemy, dlaczego przed pokryciem ścian farbą należy je zagruntować.

Czym jest gruntowanie?

Na początek warto wyjaśnić, na czym polega gruntowanie. Jest to nic innego jak pokrycie ściany warstwą gruntu malarskiego, który w swoim składzie posiada substancje błonotwórcze i pomocnicze mające na celu zmniejszenie chłonności podłoża. W ten sposób farba, którą będziemy pokrywać ścianę, nie będzie zbytnio w nią wnikała i tym samym nie będzie konieczności wielokrotnego malowania.

Kiedy stosować gruntowanie?

Gruntowanie ścian zalecane jest przede wszystkim wówczas, gdy ściany mają porowatą, nierówną strukturę lub gdy stanowią bardzo starą konstrukcję wymagającą wyrównania. Grunt malarski warto więc stosować bezpośrednio na beton, który zamierzamy malować. Należy pamiętać, że w starym budownictwie taki zabieg będzie z pewnością absolutnie konieczny. Jeśli bowiem chodzi o beton Kraków czy inne większe miasta posiadają wiele kamienic, których ściany są mocno popękane i nadgryzione zębem czasu. W takich sytuacjach konieczne może być uzupełnienie betonowych szczelin wypełniaczem, a dopiero po tej czynności naniesienie gruntu.

Jak przygotować ściany do malowania?

Pierwszym krokiem powinno być dokładne przejrzenie ścian pod kątem zdiagnozowania ich stanu. Należy sprawdzić, jaka jest struktura powierzchni, czy nie występują ślady grzybów i pleśni lub czy nie ma jakichś większych ubytków, które trzeba zaszpachlować. W przypadku, gdy ściana będzie zabrudzona, na przykład tłustymi plamami (szczególnie, jeśli chodzi o ściany w kuchni), kurzem czy innymi zanieczyszczeniami, należy ją umyć za pomocą wody z dodatkiem detergentu.

Jeśli w ścianie występują ubytki – dziury czy szczeliny – należy je uzupełnić szpachlą i pozostawić do wyschnięcia przed przystąpieniem do kolejnego kroku, a więc do gruntowania. Ścianę gruntujemy za pomocą wałka lub pędzla – wybór narzędzia zależy od naszych preferencji, jednak należy wziąć pod uwagę, że grunt jest dość rzadki, więc malowanie wałkiem może powodować chlapanie. Należy również pamiętać, aby grunt nanosić na suchą ścianę. Jeśli więc wcześniej wygładzaliśmy jej powierzchnię tynkiem, musimy odczekać, aż całkowicie ona przeschnie.

Gruntować nie musimy natomiast ścian gipsowo-włóknowych oraz tych pokrytych farbą.

Malowanie ścian

Gdy wszystkie powyższe kroki zostaną wykonane, możemy przystąpić do malowania. Zanim jednak chwycimy za wałek lub pędzel, pamiętajmy o zabezpieczeniu wszystkich powierzchni i przedmiotów, które podczas malowania mogą zostać zabrudzone. Farbę należy nanosić równomiernie i unikać robienia przerw między nakładaniem danej warstwy. Wówczas będziemy mieć pewność, że powierzchnia będzie równo schła. Aby po malowaniu nie powstały nieestetyczne zacieki, należy nakładać cienką warstwę i w przypadku, gdy wystąpią prześwity lub zauważymy, że farba nie pokryła ściany w 100% –  pokryć powierzchnię drugą warstwą.

Gruntowanie to niezwykle ważny element malowania ścian, gdyż pozwala w sposób efektywny wykonać tę czynność unikając wielokrotnego nakładania farby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.