Korzystanie ze styropianu na budowie

Wydawać by się mogło, że zakup dobrego styropianu nie jest skomplikowany ze względu na łatwy dostęp do wielu ofert producentów i do bazy wiedzy specjalistycznej. Jednak to, co może być ułatwieniem, czasem utrudnia zadanie, a to ze względu na sporą konkurencję producentów na rynku budowlanym, a to przez opaczne rozumienie zbyt skomplikowanych kwestii technicznych dotyczących właściwości i rodzajów płyt styropianowych. Kłopotliwe może być również wybranie najlepszego materiału pod kątem jego właściwości termoizolacyjnych, tym bardziej gdy nie korzysta się z profesjonalnego doradztwa, a polega się wyłącznie na wiedzy zaczerpniętej z często niepewnych źródeł. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości i pomagamy w łatwy i ciekawy sposób przyswoić specjalistyczną wiedzę na temat styropianu.

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu styropianu?

Wygląd i wymiary płyt styropianowych to nie wszystko, przed dokonaniem wyboru konieczne jest sprawdzenie kilku niezwykle ważnych kwestii. Producent styropianu, który nie ma nic do ukrycia w kwestii jakości swojego produktu, udostępnia wraz z oferowanym materiałem dokładną dokumentację  wraz z oznakowaniem, wyszczególnionymi certyfikatami potwierdzającymi jego właściwości. Wybierając płyty styropianowe, koniecznie sprawdźmy współczynnik przewodzenia ciepła lambda, którego wartość ma realne przełożenie na izolacyjność warstwy ocieplenia. Im niższy współczynnik lambda, tym więcej ciepła zdoła zatrzymać  Producent powinien również wskazać wagę produktu, a dla pewności możemy zważyć paczkę styropianu by upewnić się że kupujemy pełnowartościowy produkt o odpowiedniej gęstości i gramaturze – im większa gęstość, tym bardziej wytrzymały produkt.

Styropian jakościowy, czyli jaki?

Jakość styropianu powinna być czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego rodzaju. Chcąc oszczędzić, często wybieramy gorszy jakościowo produkt, co w przyszłości ma bezpośrednie przełożenie na efektywność termoizolacji. Porządny styropian łatwo poznać po tym, że się nie kruszy i nie ułamuje podczas montażu. Powinien też być idealnie prosty bez jakichkolwiek wybrzuszeń czy załamań. Swoją strukturę styropian zawdzięcza poszczególnym etapom produkcji – spienianiu, sezonowaniu i blokowaniu. Aby ta struktura została zachowana, do produkcji styropianu należy użyć najwyższej jakości polistyrenu, a także zachować odpowiednią proporcję tego surowca do dodawanych ścinków z poprzedniej produkcji.

Styropian w praktyce

Styropian, podobnie jak wełna mineralna, jest jednym z najczęściej wybieranych materiałem ociepleniowym. Jego unikalne właściwości i znakomite parametry cieplne sprawiają, że jest to produkt kompletny, o niezwykle wysokiej wytrzymałości, dużej gęstości i świetnej elastyczności. Ocieplony styropianem budynek zatrzymuje nagromadzone ciepło wewnątrz, nie pozwalając mu przedostawać się przez ściany i podłogę na zewnątrz, a jednocześnie zapewniając optymalne temperatury i bardzo dobry mikroklimat w pomieszczeniach. Płyty styropianowe są powszechnie używane do ocieplania ścian, podłóg, dachów i fundamentów. Znakomicie sprawdzają się w budynkach wykonanych w różnych technologiach, o różnych bryłach i różnej kubaturze, a co najważniejsze – odznaczają się minimalnym współczynnikiem przenikania ciepła lambda i doskonałymi właściwościami akustycznymi, co zapewnia doskonałe właściwości termoizolacyjne i komfort przebywania w budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.