Szukanie odpowiedniego mieszkania do wynajęcia

Artykuł partnera.

Mimo iż wynajem mieszkania to pod kątem decyzyjnym dużo mniej poważna decyzja niż zakup mieszkania, to warto zastanowić się nad niektórymi aspektami, aby zaoszczędzić sobie nerwów i nieprzyjemności lub być zmuszonym do szukania innego lokalu do wynajmu w najbliższym czasie.

Jak wynająć mieszkanie na dłużej?

Zanim wybierzemy się do pierwszego mieszkania w celu jego wynajęcia, powinniśmy mieć jasno sprecyzowane kryteria, oczywiście na tyle na ile da się je sprecyzować.

Dla Ciebie, czyli najemcy, jedną z podstawowych cech mieszkania powinna być lokalizacja, biorąc pod uwagę Twoje codzienne cele, czyli: czas dojścia lub dojechania do pracy, dojechanie do szkoły dziecka lub innych, ważnych miejsc które codziennie odwiedzasz w różnych, prywatnych potrzebach.

Lokalizacja wynajmowanego mieszkania może również odzwierciedlać różne, prywatne preferencje odległościowe i czasowe: czas dotarcia do parku, basenu, placu zabaw dla dzieci czy innych terenów rekreacyjnych.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę najzwyczajniejsze potrzeby, to ważna może okazać się odległość do sklepów spożywczych, aptek i innych lokali handlowych bądź usługowych. Kolejną ważną sprawą staje się również bezpieczeństwo okolicy wynajmowanego mieszkania, mimo iż z roku na rok jest coraz mniej dzielnic, osiedli ze złą opinią, na co mają wpływ kompleksowe monitoringi, czy całodobowe systemy i patrole ochrony.

Cena najmu mieszkania

Kolejnym punktem na mapie oczekiwań powinna być cena najmu mieszkania, czyli maksymalna kwota jaką jesteśmy w stanie zapłacić bez wyrywania sobie co miesiąc włosów i życia ponad stan. Warto obejrzeć kilkanaście mieszkań, aby określić średnią cenę najmu i aby wiedzieć jaki koszt miesięczny należy ponieść, z jakim wydatkiem miesięcznym należy się liczyć.

Wynajem prywatny, a wynajem przez agencję

Mimo iż często popularnym kierunkiem w oddaniu sprawy wynajmu w ręce agencji, która szuka mieszkania idealnego dla Ciebie (a przynajmniej tak to wygląda w teorii), warto wiedzieć iż w większości przypadków (jak nie w 99%) agencja pobierze dodatkową prowizję od Ciebie za wynajęcie mieszkania, a dokładnie za znalezienie go. Jest to swojego rodzaju opłata za to, że nie musisz poświęcać swojego czasu na znalezienie mieszkania do wynajmu, a zlecasz to komuś innemu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Metraż wynajmowanego mieszkania
  • Liczba pomieszczeń
  • Piętro mieszkania
  • Obecna winda w bloku
  • Stan podłóg, płytek w lokalu
  • Świeżość ścian
  • Co wchodzi w stan umeblowania lokalu (pralka, telewizor, łóżko itd.)

Bardzo dużo zależy od naszych potrzeb osobistych, czy szukamy mieszkania dla singla czy dla 3 osobowej rodziny. Każdy będzie miał inne potrzeby leczpodsumowując warto sprawdzić wszystko, w tym również podejście i chęci wynajmującego do udzielenia wszelkich informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.