Zamontowana pompa ciepła w domu

Inwestycje w pompy ciepła kojarzą nam się z młodymi domami, tymi dopiero co wybudowanymi lub tymi, które dopiero powstają. Mało kto łączy takie inwestycje ze starszymi budynkami. Pomimo dość niechlubnego określenia, starsze domy nie są wcale tak stare jak nam się wydaje. Używając takiego sformułowania, mamy na myśli domy, które wybudowane zostały przed rokiem 2000. W tamtych czasach mieliśmy do czynienia z innymi trendami termoizolacji i sposobów ogrzewania budynku. Jeśli zabierzemy się za planowanie inwestycji w pompę ciepła dla dwudziestoletniego domu może okazać się, że będzie to dość karkołomny proces.

Czy montaż pompy ciepła zawsze będzie opłacalny?

Na samym wstępie wspomnieliśmy o kłopotliwych termoizolacjach, które dzisiaj okazują się być bardziej zawodne, niż wówczas by się spodziewano. Źle zaizolowany dom udostępnia mnóstwo dróg ucieczki dla ciepła, które wyprodukuje nam pompa ciepła. W takiej sytuacji wylądowalibyśmy w błędnym kole, jednak nie ma problemu, którego nie dałoby się rozwiązać w pięć minut. Aby zapobiec niechcianym ucieczką ciepła z naszego domu, wystarczy przed inwestycją w pompę ciepła zadbać o prawidłowe ocieplenie budynku.

Pompa ciepła to najprawdziwszy symbol nowoczesności, jednak aby posiadać egzemplarz takowego urządzenia, należy nastawić się na niemałą inwestycję. Poza kosztami związanymi z ociepleniem domu, dochodzi nam również zakup samej pompy, jak i jej montażu. Koszt prac ekipy montażowej z kolei determinowany jest rodzajem wybranej przez nas pompy (gruntowa, powietrzna lub wodna).

Jak przygotować się do montażu pompy ciepła w starszym domu?

Aby zmaksymalizować efektywność naszej pompy ciepła, nie tylko ocieplenie budynku będzie tutaj niezbędne. Inwestując w tego typu urządzenie, należy przygotować dla niego jak najlepsze warunki, aby przynosiło nam jak najbardziej zadowalające efekty.

Zanim jednak zabierzesz się za inwestowanie, dopnij sprawę termomodernizacji. Warto zasięgnąć opinii ekspertów w sprawie konstrukcji układu grzewczego w naszym domu. Przeprowadzając audyt termowizyjny, będziemy mieć stuprocentową pewność co do sprawności instalacji i jej wydajności.

Sprawdź, na czym jeszcze możesz się skupić, żeby wynieść efektywność swojej pompy ciepła na możliwie najwyższy poziom:

  • Przeprowadzenie izolacji dachu lub stropu
  • Wymiana drzwi zewnętrznych na bardziej szczelne, to samo tyczy się zarówno okien
  • Wymiana instalacji wentylacyjnej na mechaniczną z odzyskiem ciepła. Tzw. rekuperacja stosowana jest w 70% nowo wybudowanych budynków.

Czy połączenie pompy z grzejnikami jest możliwe?

Pompa ciepła najlepiej pracuje w parze z ogrzewaniem podłogowym, a w przypadku tradycyjnych grzejników mamy małe schody. Aby grzejnik odpowiednio ogrzał pomieszczenie, płynąca w nim woda musi osiągać powyżej pięćdziesięciu stopni Celsjusza, czego np. powietrzna pompa ciepła nie będzie w stanie wygenerować.

Producenci wyszli naprzeciw potrzebom klientów i zapewnili wysokotemperaturowe pompy ciepła, które dostosowane są do współpracowania z grzejnikami. Będzie to doskonały wybór dla nieco starszych domów.

Okazuje się, że same pompy ciepła w mieście Częstochowa z dnia na dzień zyskują uznanie okolicznych mieszkańców. W dobie mody i potrzeby przejścia na eco-lifestyle coraz więcej osób decyduje się na to niezwykle ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Pompa ciepła to nie tylko krok milowy w stronę dbania o środowisko naturalne, ale także zredukowanie rachunków za ogrzewanie nawet i do zera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.