Postawiony blaszany garaż wolnostojący

Właściciele domów i działek często odchodzą od tradycyjnych murowanych zabudów na podwórzu. Taka decyzja z jednej strony wynika z kosztów, wiążących się z postawieniem garażu z cegieł, a z drugiej strony – z ilości czasu wymaganego, by wznieść taką budowlę. Alternatywę stanowi blaszak lub drewniana konstrukcja. Co będzie lepsze? Sprawdź poniżej!

Zalety i wady garażu drewnianego

Drewno to materiał stosowany od wieków we wznoszeniu najróżniejszych budowli. Garaż z niego zbudowany nie tylko cechuje się dużą trwałością, ale i wygląda bardzo efektownie, dobrze wpasowując się w klasyczne aranżacje, a nawet niektóre nowoczesne. Ponadto, na tle kosztów materiałów budowlanych, tj. cegły, zaprawy etc., wypada naprawdę tanio. Nowoczesne metody impregnacji i klejenia surowca zaś sprawiają, że taka konstrukcja jest solidna i zdolna wytrzymać lata. Ponadto drewno ma właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu wzniesione z niego budynki dobrze chronią przed skrajnymi temperaturami. Z drugiej strony jednak – aby zachowało swoje właściwości, wymaga odpowiedniej troski. Drewniane garaże potrzebują stosownej konserwacji, np. z użyciem specjalnych impregnatów. To szczególnie istotne w kontekście zabezpieczania budulca przed wilgocią czy ewentualnymi pasożytami, które mogłyby się nim żywić.

A może klasyczny blaszak?

Alternatywą dla konstrukcji z drewna jest blaszak. Tego typu zabudowy znane są od lat, choć niegdyś kojarzone były raczej z tanimi i mało estetycznymi rozwiązaniami. Dzisiaj pozostało tylko to, że są atrakcyjne cenowo, a ich wzornictwo uległo znacznej poprawie. Z jednej strony garaż blaszany można zamówić z jednym lub dwoma spadami, co już mocno wpływa na jego wygląd. Ponadto – oprócz tego, że jest dostępny w różnych kolorach, może być też ozdobiony różnymi deseniami, w tym m.in. motywem drewnianym. Dzięki temu istnieje opcja wykończenia pozornie prostej blachy trapezowej okładziną przypominającą bale drewna.

Zdecydowanie do największych zalet blaszaków należy cena. Dodatkowo ich projekty są na tyle proste, że stawia się je w najwyżej kilka godzin, co w przypadku alternatywnych rozwiązań jest nie do pomyślenia. Wymagają jedynie dostosowania podłoża – np. wylania fundamentu lub użycia gotowej podmurówki. Istnieją też szerokie możliwości dopasowania ich do indywidualnych potrzeb. Nic nie stoi na przeszkodzie więc, by zamówić np. dwustanowiskowy garaż z blachy z miejscem na warsztat.

Należy także wspomnieć o ich trwałości. Dzięki zastosowaniu specjalnego gatunku stali i ocynku materiał, z którego powstają blaszaki, jest odporny na wiele negatywnych czynników, w tym rdzę. Odpowiednio zakotwione konstrukcje zaś łatwo oprą się wiatrom i różnym typom oddziaływania mechanicznego.

Dobierz rozwiązanie do Twoich oczekiwań

Zarówno drewniane garaże, jak i warianty z blachy, mają zalety i wady. Wyraźnie widać jednak, że klasyczny blaszak zyskuje coraz większą popularność. Trudno się dziwić – to prosta, a trwała i skuteczna ochrona dla samochodu, narzędzi ogrodowych i innych przedmiotów. Zastanów się więc, czego oczekujesz, a następnie – zamów odpowiedni produkt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.