Bezpieczeństwo jest najważniejsze i o tym zawsze trzeba pamiętać, dlatego też należy wprowadzić takie rozwiązania, które rzeczywiście pozwalają je zachować. Dziś zastanowimy się, jak zadbać o bezpieczeństwo w budynkach użytku publicznego.
Zagrożenia występujące w budynkach użytku publicznego
Rozwój technologii niesie za sobą naprawdę sporo udogodnień oraz korzyści. Ale z drugiej strony pojawiają się też liczne zagrożenia choćby związane z pożarem. Z tego też powodu we wszystkich budynkach publicznych należy przestrzegać norm związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy i w miejscach, gdzie występuje większe ryzyko pożaru należy stosować ściany przeciwpożarowe. Takie ściany muszą być rzeczywiście dobrane pod kątem zagrożenia. Dzięki nim w znaczący sposób można zyskać ochronę ludzi oraz mienia, gdyż ściany ogniowe zapobiegają rozprzestrzenianiu się pożaru na dalsze kondygnacje i w ten prosty sposób można przeprowadzić sprawną ewakuację, ale zyskuje się też ochronę mienia. Warto zwrócić uwagę, że każda ściana przeciwpożarowa musi być wykonana z materiałów niepalnych. Jednocześnie przegroda powinna być wysunięta przynajmniej 30 cm poza lico ściany zewnętrznej budynku. Takie ściany w wielu przypadkach wykonane są z betonu komórkowego lub elementów silikatowych i rzeczywiście nie ulegają zniszczeniu w trakcie pożaru przez ilość czasu, na którą wskazuje odporność ogniowa. W tym czasie nie pojawiają się nawet pęknięcia na ścianach, które mogłyby doprowadzić choćby do przedostania się gazów, ognia, a także dymu. Oznacza to również, że nośność, szczelność czy izolacyjność powinny być zawsze na najwyższym poziomie. Warto jeszcze pamiętać, że ściany ogniowe można stawiać bezpośrednio na gruncie. Mogą też stanowić pryzm ochronny z trzech stron. Rzeczywiście takie rozwiązanie jest również niezwykle efektywne.
Wyznaczenie dróg ewakuacyjnych
Czasami proste rozwiązania zapewniają naprawdę dobrą efektywność i wpływają na bezpieczeństwo. Jednocześnie owe proste rozwiązania mają zastosowanie w budynkach użytku publicznego i dzięki nim można osiągnąć jeszcze większy poziom bezpieczeństwa. W każdym budynku użytku publicznego niezbędne jest wyznaczenie dróg ewakuacyjnych. Nie od dziś wiadomo, że najczęstszą przyczyną pożarów jest awaria instalacji elektrycznej, dlatego też należy regularnie kontrolować jej stan. Takie postępowanie wraz z wyznaczeniem dróg ewakuacyjnych rzeczywiście wpływa na bezpieczeństwo. Do tego pamiętajcie też, że ścieżki ewakuacyjne muszą być właściwie oznaczone, dlatego należy stosować choćby znaki fluorescencyjne. Dodatkowo ścieżki powinny być wyposażone w sprzęty gaśnicze. Dotyczy to nie tylko gaśnic ale również koców gaśniczych. Pamiętajcie o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie droga pożarowa powinna być krótka i tak zaprojektowana, by użytkownicy danego budynku mogli rzeczywiście szybko opuścić miejsce zagrożenia.
Lampy LED dla bezpieczeństwa i ochrony
Należy jeszcze zadbać o właściwe oświetlenie, choćby drogi ewakuacyjnej. Dzięki temu rzeczywiście możecie szybko przeprowadzić ewakuację. Jednocześnie trzeba pamiętać, by właściwie oznaczyć miejsce zbiórki. Należy stosować wysokiej jakości oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne LED, które posiada wysoki stopień szczelności IP65. Jednocześnie oprawa awaryjna musi być odporna na osiadanie kurzu, zaś woda użyta podczas gaszenia pożaru nie może spowodować jej uszkodzenia. Dla zwiększenia bezpieczeństwa stosuje się także oczka awaryjne.
Inteligentne systemy wykrywania pożaru
Na bezpieczeństwie nie można oszczędzać, dlatego też warto zainwestować w inteligentne systemy wykrywania pożaru. Dzięki nim już na etapie tlenia można wykryć zagrożenie. Pozwoli to na szybsze przeprowadzenie ewakuacji, ale również umożliwi szybkie powiadomienie służb i odcięcie instalacji elektrycznej czy gazowej, która mogłaby przyczynić się do zwiększenia strat. Oczywiście trzeba jeszcze przestrzegać wszelkich przepisów bezpieczeństwa i już na etapie projektowania wybierać materiały, które spełniają najbardziej restrykcyjne normy jakościowe oraz bezpieczeństwa.