Naprawienie głębokich pęknięć w ścianie

Pęknięte ściany nie zawsze oznaczają poważne problemy. Płytkie i wąskie rysy są zwykle wynikiem naturalnego procesu osiadania budynku i nie stanowią zagrożenia dla jego konstrukcji. Natomiast głębsze, szersze i zwiększające się pęknięcia na ścianach mogą być oznaką poważniejszych problemów niż osiadanie budynku i w takich przypadkach konieczne może okazać się zlecenie ekspertyzy oraz specjalistyczna naprawa.

Klamrowanie ścian – sposób na spięcie konstrukcji

Żeby naprawić pęknięcia w ścianach, można skorzystać z dedykowanych prętów, które najczęściej przyjmują formę spiralną i współpracują z zaprawą systemową. Wybór odpowiedniego profilu pręta zależy od wielkości, grubości, rodzaju i szerokości rysy w ścianie. Pręty umieszcza się w wyfrezowanych kanałach, które przecinają linie pęknięć prostopadle.

W celu zwiększenia wytrzymałości i trwałości osłabionej struktury przeprowadza się zabieg wzmocnienia i naprawy całej ściany lub tylko wybranych fragmentów. Trzeba mieć jednak zawsze na uwadze, że długoterminowe rezultaty zależą od usunięcia przyczyn pęknięć ścian, a nie tylko ich skutków.

Pęknięcia w ścianach a zastosowanie iniekcji

Poza klamrowaniem do często stosowanych metod naprawy głębokich pęknięć w ścianach należą iniekcje. Dobór materiału przeznaczonego do iniekcji opiera się na ocenie przyczyny powstawania rys, jak i innych czynników. Oględzinom podlega między innymi obecność wilgoci (inne iniekty stosuje się do rys suchych, mokrych oraz mokrych narażonych na wodę pod ciśnieniem). Kolejne ważne parametry to ruchomość oraz rodzaj i stan podłoża, w którym będą przeprowadzane iniekcje.

Każdy z wymienionych czynników wpływa na wybór materiału iniekcyjnego zastosowanego do uszczelnienia i eliminacji rys. Preparaty odznaczają się odpowiednią lepkością, niskim skurczem, kompatybilnością z materiałem ściany pod względem sprężystości i rozszerzalności, a także właściwym okresem urabialności. Czas urabialności powinien pozwolić na zamknięcie rys przed początkiem wiązania, ale jednocześnie nie dopuścić do wycieku ze szczelin iniektu, który będzie skuteczny w eliminacji problemu pękających ścian.

Czym uzupełnić ubytki w ścianie? Różne rodzaje iniektów do różnych rys

Obecnie w naprawach rys i szczelin w ścianach stosuje się:

INIEKTY EPOKSYDOWE I POLIURETANOWE

Do połączenia suchych lub lekko wilgotnych pęknięć o stabilizowanej szerokości stosuje się iniekty epoksydowe, natomiast do uszczelniania mokrych i wilgotnych rys używa się produktów poliuretanowych. W przypadku preparatów poliuretanowych stabilizacja szerokości szczelin nie ma znaczenia.

INIEKTY POLIAKRYLAMIDOWE

Preparaty poliakrylamidowe o niskiej lepkości są wykorzystywane do uszczelniania wilgotnych oraz mokrych rys. Znajdują się wśród nich hydrożele, czyli preparaty wieloskładnikowe, które w kontakcie z wodą pęcznieją, tworząc elastyczną masę. Hydrożele cechuje dobra przyczepność do suchych i mokrych podłoży oraz odporność na rozcieńczone kwasy i alkalia. Produkty te są stosowane do uszczelniania mokrych oraz wilgotnych rys w murach i konstrukcjach betonowych. Używa się ich również do tworzenia ekranów żelowych między ścianą a nawodnionym gruntem.

INIEKTY AKRYLOWE

Ze względu na ich niską lepkość i zdolność do penetracji nawet niewielkich rys (a także mikrorys) iniekcje akrylowe oparte na polimetakrylanie metylu są często wykorzystywane do napraw konstrukcji betonowych w niskich temperaturach.

INIEKTY MIKROCEMENTOWE

Iniekcje hydrauliczne, oparte na mikrocemencie, pozwalają wypełniać rysy o szerokości od 0,1 mm do 3 mm. Wariantem preparatów bazujących na cemencie są iniekcje polimerowo-cementowe zawierające kopolimery akrylu lub butadienu-styrenu. Dodatki te zapewniają lepszą przyczepność do ścianek rys oraz większą elastyczność uszczelnienia po związaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.