Zamontowane panele fotowoltaiczne na dachu domu

Artykuł partnera.

Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. Decydują się na nie właściciele domów jednorodzinnych, ale też biur czy rolnicy. Jest to rozwiązanie energooszczędne, zgodne z trendami ekologicznymi i modne. Czy jednak opłacalne?

Inwestujemy w fotowoltaikę na potęgę

Pod koniec marca 2021 roku łączna moc instalacji fotowoltaicznych wyniosła w Polsce niemal 4,5 GW. Większość osób prywatnych oraz przedsiębiorców traktuje panele fotowoltaiczne jako inwestycję opłacalną, ale długoterminową. Dowiedz się, jak pomnażać oszczędności – na https://inwestuj-profesjonalnie.pl znajdziesz wiele pomocnych treści.

Przejście na fotowoltaikę pozwala obniżyć rachunki za energię. Poza tym ogniwa fotowoltaiczne to sposób na rozsądne ulokowanie wolnych środków dla osób prywatnych czy firm.

Fotowoltaika – ważne zmiany w kwietniu 2022

Instalacja fotowoltaiczna będzie produkować energię elektryczną, którą można zużytkować na swoje cele lub można ją odsprzedać operatorowi sieci energetycznej, jeśli uda się wytworzyć ilość ponad własne zapotrzebowanie.

1 kwietnia 2022 roku fotowoltaika przeszła dużą zmianę. Zmieniono metodę rozliczania na tzw. net-billing. Nowy system też jest opłacalny i warto zainwestować w fotowoltaikę, by zaoszczędzić na rachunkach za energię. Zgodnie ze zmianą można sprzedawać prąd do elektrowni po cenach hurtowych, ale kupować go trzeba po cenach detalicznych.

Fotowoltaika – opłacalność i koszty

Instalacja fotowoltaiczna to największy koszt inwestycji. Stosunkowo drogi jest też profesjonalny montaż. Często dodatkowo należy doliczyć koszt przyłącza energetycznego, wymiany liczników i koszty administracyjne.

Zanim instalacja zacznie działać i przynosić korzyści, musisz zatem przygotować się na wiele kosztów. Jednak prawidłowo założone panele mogą działać nawet dłużej niż 25 lat i gwarantować korzyści energetyczne. Z kolei koszty eksploatacji będą bardzo niskie.

Czynniki determinujące opłacalność fotowoltaiki

By poznać opłacalność paneli fotowoltaicznych na dachu domu lub w ogrodzie, trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów. Wpływają one na koszt, zyski i czasu zwrotu tej inwestycji.

Ceny energii. Bardzo duży wpływ na opłacalność fotowoltaiki mają koszty energii. Aktualnie są one wysokie i rosną, dlatego fotowoltaika może zdecydowanie pomóc zaspokoić potrzeby domu czy biura na energię. Im wyższe ceny energii, tym bardziej fotowoltaika się opłaca, a czas zwrotu z inwestycji ulega skróceniu.

Zakup paneli słonecznych. Panele słoneczne tanieją, gdyż są produkowane już przez wiele firm. Są też tworzone w coraz lepszych technologiach, dlatego kolejne generacje są coraz bardziej wytrzymałe i wydajne. Dzięki temu inwestycja w ich zakup staje się coraz bardziej opłacalna.

Instalacja. Montaż paneli wymaga odpowiednich uprawnień. Monterzy ustalają stawki sami, a ze względu na wysoki popyt są to wysokie ceny. Warto jednak zatrudnić doświadczoną ekipę, gdyż na rynku nie brakuje przypadkowych „fachowców”.

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej

Warto skorzystać z Funduszy Europejskich, pomocy Skarbu Państwa lub gminy w zakresie montażu paneli fotowoltaicznych. Programy mają różną formę – może to być zwrot kosztów, bezpośrednia dopłata czy też ubezpieczenie kredytu – i są ograniczone czasowo. Najpopularniejszy rządowy program to Mój Prąd.

Finansowanie fotowoltaiki kredytem

Wiele osób decyduje się też na finansowanie zakupu paneli fotowoltaicznych, posiłkując się kredytem, co jednak oznacza dodatkowy koszt. Jeśli brak własnych środków na inwestycję, może to być dobre rozwiązanie. Warto też wiedzieć, że instalacja fotowoltaiczna podnosi wartość nieruchomości, a zatem zwiększa zdolność kredytową. Duże znaczenie ma też fakt, że banki postrzegają inwestycje w fotowoltaikę jako bezpieczne.

Dobrze dobrane i zamontowane panele fotowoltaiczne są inwestycją długoterminową i opłacalną, mimo że czas zwrotu nie jest krótki. Zwrotu można spodziewać się za około 6-15 lat. Z kolei instalacja będzie przynosić korzyści przez nawet 25 lat, dlatego – w przypadku prywatnych domów – jest warta rozważenia z myślą o przyszłych pokoleniach.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

Źródła

  1. https://mojprad.gov.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.