Bidet w toalecie.

Wśród ceramiki sanitarnej bidet nadal budzi wiele kontrowersji. W Polskich łazienkach jest to element wyposażenia, który pojawił się stosunkowo niedawno. Przy czym nadal nie spotyka się go zbyt często, przede wszystkim z powodu niezbyt dużego metrażu łazienek. A trzeba przyznać, że urządzenie to jest naprawdę przydatne. Dlaczego warto mieć bidet, do czego dokładnie służy i jaki wybrać?

Do czego służy bidet?

Zanim przejdziemy do wyboru bidetu, warto przybliżyć, czym on w ogóle jest. Urządzenie to bowiem nie było wcześniej u nas zbyt znane. Najczęściej spotyka się je w krajach południowych, gdzie wysokie temperatury wymuszają na mieszkańcach większą higienę – zwłaszcza tą okolic intymnych. I do tego właśnie służy bidet, który umożliwia wygodne umycie newralgicznych rejonów ciała. Stosowany jest on szczególnie po skorzystaniu z toalety. I naprawdę pozwala na szybkie zapewnienie sobie czystości i świeżości.

Pod względem budowy, bidet przypomina nieco muszlę klozetową, jest jednak wyposażony w specjalną baterię bidetową. Wcześniej z reguły bidety nie były zaopatrywane w deski sedesowe, jednak obecnie na rynku dostępne są modele, które już taką opcję posiadają. Bardzo często markowi producenci ceramiki sanitarnej oferują miski WC i bidety z jednych kolekcji, co sprawia, że świetnie razem wyglądają, a cała aranżacja łazienki jest w pełni zharmonizowana.

Jaki bidet wybrać

Na rynku znaleźć można wiele modeli bidetów, które różnią się od siebie wielkością i kształtem. Bidety mogą być większa, jak i mniejsze, okrągłe (np. bidet Laufen) lub prostokątne (np. bidet Vitra). Dość istotną kwestią, jaką trzeba jednak wziąć pod uwagę przy jego wyborze, jest także rodzaj konstrukcji urządzenia, która tak jak w przypadku misek WC, może być standardowy, czyli bidet stojący oraz bardziej nowoczesny, czyli bidet podwieszany.

Przy wyborze konkretnego rozwiązania należy kierować się rodzajem miski WC. Jeśli ona jest podwieszana, to bidet także powinien być podwieszany. Ponadto ciekawą opcją jest także ceramika łazienkowa kolorowa, kiedy bidet i miska WC są utrzymane w ciekawej kolorystyce, co nadaje łazience wyjątkowego stylu.

Bidet w toalecie.

Montaż bidetu, czyli stelaż podtynkowy

Jeśli decydujemy się na bidet stojący, to jego montaż przebiega w klasyczny sposób. Inaczej jednak jest w przypadku bidetów wiszących. Tutaj podobnie jak w przypadku misek podwieszanych WC, konieczny jest zakup specjalnego stelaża podtynkowego do bidetu. Tym samym zamontowanie bidetu podwieszanego jest nieco bardziej skomplikowane i wymaga odpowiednich narzędzi.

Nie zmienia to jednak faktu, że bidet wiszący to opcja najbardziej praktyczna z możliwych, która równocześnie zapewnia świetne efekty aranżacyjne. Ponadto w sprzedaży dostępne są kompletne zestawy, w których znajdziemy kompatybilne stelaże, bidety oraz pozostałe elementy instalacyjne. Trzeba mieć bowiem na uwadze to, że nie wszystkie stelaże pasują do wszystkich bidetów. Wcześniej trzeba zatem sprawdzić dokładnie parametry obu urządzeń. Najlepiej jednak jest skorzystać z gotowych rozwiązań, czyli wspomnianych już zestawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.