Jesienne naworzenie trawnika

Soczyście zielony trawnik to powód do dumy i radości. Dodaje on uroku otoczeniu oraz wpływa pozytywnie na wygląd domu oraz ogrodu. Ładny trawnik to także kojące działanie jego zieleni na naszą psychikę. Warto więc zadbać o trawnik przed nadejściem zimy.

By cieszyć się ładną trawą wokół domu, należy włożyć w to trochę pracy. Dbanie o źdźbła trawy to nie tylko poświęcenie im czasu i pracy w okresie wiosennym i letnim – do takich obowiązków należy na przykład regularne koszenie i podlewanie trawy. To także odpowiednie zadbanie o kondycję źdźbeł trawy także jesienią. W końcu również przed nimi trudny czas zimy, który muszą przetrwać, by cieszyć nas na wiosnę swoją dobrą kondycją. W tym celu warto między innymi nawozić trawnik.

Nawożenie trawnika – dlaczego warto to robić

Nie da się uniknąć nawożenia trawnika, jeśli chcemy, by w dobrej kondycji przetrwał on śniegi i mrozy. Jednak musimy zacząć od tego, by trawę na okres zimy odpowiednio przyciąć. Takie ostatnie koszenie robi się w drugiej połowie października i w pierwszej połowie listopada. Z trawnika należy też zgrabić opadłe liście, które butwieją i hamują dostęp tlenu. Całą darń należy też przeczesać ostrymi drucianymi grabiami, aby pozbyć się martwych części trawy. Dobrze jest też przeprowadzić tak zwaną aerację trawnika, czyli nakłuwanie go. Dzięki temu gleba zostanie lepiej natleniona i przez okres zimy zmniejszy się ryzyko rozwinięcia pleśni i grzybów. Kolejnym zabiegiem jest właśnie proces nawożenia trawników. Nawozy na jesień, inaczej niż te wiosenne, spowalniają wzrost trawy, a zwiększają  ukorzenienie darni. Poza tym niwelują ryzyko pojawienia się chwastów. Co istotne w porze zimowej: nawóz na jesień do trawy zwiększa jej odporność na mrozy.

Czym nawozić trawnik

Gotowe mieszanki nawozowe bogate w fosfor i potas pozwolą nawozić trawę w sposób optymalny i wygodny. Także dzięki swojej formie. Granulki nawozu sprawiają, że składniki odżywcze są dostarczane bezpośrednio do korzeni trawy. W związku z tym nie ulegają one rozproszeniu i działają z pełną mocą. Nawozy mineralne tego typu są nie tylko bardzo skuteczne, ale i wydajne. Dzięki nim fosfor i potas (najistotniejsze spośród  składników mineralnych) zostaną perfekcyjnie uzupełnione – wzmocni to trawnik i doda mu siły do wiosennego wzrostu.

Dobrze jest żyć w pięknym otoczeniu i cieszyć się, gdy wszystko wiosną ożywa. Jeszcze większa radość jest wtedy, gdy przyroda odwdzięczy się nam za nasze wysiłki z całą dostępną jej mocą. Dlatego dobrze jest zainwestować w ekonomiczny nawóz do trawy 25kg – efekty będziemy widzieć gołym okiem, gdy przyjdzie wiosenny słoneczny czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.