Wynajem koparko-ładowarki to usługa, która cieszy się sporą popularnością. Jakie wymagania stawia przed klientem wypożyczalnia koparek i czy warto wypożyczyć taki sprzęt, czy może jednak lepiej go zakupić? Jakie uprawienia są potrzebne do obsługi koparko-ładowarki i jak można je zdobyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Wynajem koparki – z operatorem czy bez?
Wynajem koparki bez operatora z pewnością będzie tańszym rozwiązaniem niż wynajem koparki z operatorem, jednak trzeba pamiętać, że w tym przypadku konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Możemy podzielić je na dwie klasy, które dotyczą różnego typu urządzeń. I klasa uprawnień dotyczy obsługi wszystkich typów ładowarek bez ograniczeń. Klasa III natomiast pozwala na obsługę ładowarek o masie cąłkowitej do 25 ton. Aby zdobyć uprawnienia, należy odbyć odpowiedni kurs. Warto wiedzieć, że nie jest wymagane prawo jazdy kategorii B, gdyż koparka porusza się tylko na terenie budowy. Wyjątkiem jest tu sytuacja, gdy konieczne jest korzystanie z drogi publicznej. Wówczas prawo jazdy kategorii B jest wymagane tak samo, jak od każdego innego uczestnika ruchu drogowego. Kurs na operatora koparki składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna obejmuje zagadnienia w temacie bezpieczeństwa i higieny pracy, technologii wykonywania robót ziemnych czy dokumentacji technicznych. Część praktyczna natomiast ma na celu naukę eksploatacji maszyny w różnych warunkach terenowych. Aby zdobyć uprawnienia, po ukończeniu kursu należy zdać egzamin, który również składa się z części teoretycznej i praktycznej. Oferta kursów jest bardzo szeroka, a ich cena różni się w zależności od regionu.
Wynajem koparek – o czym trzeba pamiętać?
Podczas wynajmu koparki przez klienta indywidualnego, zazwyczaj konieczne jest przedstawienie swojego dowodu osobistego i drugiego dokumentu ze zdjęciem. Dlaczego firmy tego wymagają? Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie, gdyż koparki to sprzęty niezwykle kosztowne. Kiedy koparkę wynajmuje firma, najczęściej deleguje do tego zadania jednego swojego pracownika. Musi on przedłożyć upoważnienie do wypożyczenia sprzętu na jego imię, a także dokument, który poświadczy istnieje danej firmy. Ponadto, osoba oddelegowana musi okazać imienne upoważnienie do wystawiania faktur na rzecz firmy klienckiej. W wielu przypadkach wynajem maszyny wiąże się z konieczności wpłaty kaucji, co jest zależne od wartości samej koparki. Poza tym, klient musi samodzielnie zadbać o sprzęt pomocniczy, np. o naczepę.
Wynajem koparki gąsienicowej – kiedy warto?
Wynajem koparek gąsienicowych jest doskonałym pomysłem podczas wszelkich robót ziemnych. To, jaką koparkę wynajmujemy powinno być ściśle zależne od tego, jaka praca ma zostać wykonana. Do lżejszych prac w zupełności wystarczy minikoparka o wadze kilku ton. Poradzi sobie ona z wykonaniem wykopu pod przyłącza kanalizacyjne, sanitarne czy wodociągowe, a także z wykonaniem wykopów pod fundamenty niewielkiego domu czy innego budynku. Przy kopaniu większych dołów konieczny będzie wynajem dużej koparki gąsienicowej, która poradzi sobie z robotami ziemnymi w nawet najtrudniejszym terenie.
Wynajem sprzętu nierzadko opłaca się bardziej niż jego zakup, zwłaszcza w przypadku klientów indywidualnych. Podczas budowy domu prace ziemne wykonuje się zwykle jednorazowo, zakup ładowarki byłby więc zupełnie nieopłacalny. Wynajem koparko-ładowarki nie kosztuje zbyt dużo, a ze sprzętami najwyższej jakości wszelkie roboty ziemne zostaną zakończone o wiele szybciej.