Montaż pompy ciepła.

Pompy ciepła to wszechstronne i ekologiczne technologie, które są bardzo popularne wśród klientów poszukujących urządzeń grzewczych i chłodniczych, gwarantujących oszczędne ogrzewanie domu. Pompy ciepła mogą zapewnić znaczne oszczędności w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi ze względu na ich niskie koszty eksploatacji. Na przykład gruntowa pompa ciepła może obniżyć rachunki za energię o co najmniej 26% w porównaniu z nowym kotłem gazowym. Ile kosztuje pompa ciepła?

Niektóre z kluczowych czynników wpływających na koszty eksploatacji domowych pomp ciepła

– Współczynnik wydajności (COP) – przy typowych wartościach od 3,5 do 4,7 (gruntowe pompy ciepła) i 2,5 do 3,7 (powietrzne pompy ciepła), pozwala zaoszczędzić do 52%, jeśli jest używany tylko do ogrzewania pomieszczeń zamiast kotła gazowego.

– Zapotrzebowanie na ciepło – koszty eksploatacji pomp ciepła w dużym stopniu zależą od ilości ciepła, jakie muszą one wytworzyć, oraz od temperatur.

– Izolacja – odpowiednia izolacja jest wymagana, aby ciepło wytwarzane przez pompę ciepła nie uciekało przez ściany, okna, drzwi i dach, co zwiększa koszty eksploatacji.

– Dotacja oferowana przez rząd, która w przypadku domu z dwiema sypialniami przyniosłaby roczny dochód w wysokości nawet 3tys. zł.

Pompa ciepła – zużycie prądu

Cena instalacji pompy ciepła różni się w zależności od różnych systemów pomp ciepła. Koszty instalacji powietrznej pompy ciepła mogą wahać się od 22 000 do 35 000 zł, podczas gdy koszty gruntowej pompy ciepła mogą wynosić od 40 000 do 55 000 zł. Ale dzięki oszczędnościom i dotacjom właściciele domów zaczynają zarabiać po kilku latach.

3 kluczowe czynniki wpływające na koszty eksploatacji

Zasadniczo istnieją trzy czynniki, które należy wziąć pod uwagę, aby określić całkowite koszty eksploatacji gruntowej i powietrznej pompy ciepła:

– współczynnik wydajności pompy ciepła

– ilość ciepła potrzebna do twojego domu

– temperatura źródła ciepła

Te trzy czynniki są ze sobą nierozerwalnie związane. Współczynnik COP określa ogólną sprawność, chociaż ma na nią wpływ to, ile trzeba ogrzać to źródło ciepła i ile ciepła jest potrzebne w gospodarstwie domowym.

Współczynnik wydajności (COP)

Współczynnik wydajności (COP) mierzy sprawność pompy ciepła i dokonuje tego poprzez pomiar ilości poboru mocy w porównaniu z ilością mocy wyjściowej wytwarzanej przez rozważany system. Dlatego im wyższa wartość, tym bardziej wydajny jest system.

– Gruntowa pompa ciepła: współczynnik COP od 3,5 do 4,7

– Powietrzna pompa ciepła: współczynnik COP od 2,5 do 3,7

 

Rzeczywistą wydajność systemu można obliczyć na podstawie ilości pracy, jaką musi wykonać, biorąc pod uwagę różnicę między temperaturą zewnętrzną i wewnętrzną.

Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością, dlatego zdecydowanie warto zainteresować się tym tematem i sprawdzić jak na nasz budżet domowy wpłynie zastosowanie tych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.