Mądrze urządzony pokój dziecięcy powinien zapewniać maluchowi nie tylko miejsce do zabawy i odpoczynku, ale również nauki. Na co zwrócić uwagę, wykańczając pokój dla dziecka? Jaką kolorystykę, meble i dodatki wybrać?
Pokój dla dziecka podzielony na strefy
Chcąc rozsądnie urządzić pokój dziecięcy, należy go najpierw podzielić na strefy, co wpłynie na komfort pociechy. W pomieszczeniu warto więc wydzielić osobną przestrzeń do nauki, zabawy oraz wypoczynku. To uporządkuje nie tylko pomieszczenie, ale również rytm dnia dziecka.
Strefa nauki w pokoju dziecięcym
W pokoju dziecka należy stworzyć strefę do nauki. Co ważne, w miejscu tym maluch nie tylko odrabia lekcje, czyta podręczniki i uczy się, ale również maluje, rysuje czy lepi z plasteliny. Dlatego też o strefie tej należy pomyśleć już w przypadku najmłodszych dzieci. Na obszarze tym powinno się znaleźć wygodne, dostosowane wymiarem do pociechy biurko z regulowanym krzesłem oraz odpowiednim oświetleniem. W pobliżu warto umieścić też regał na książki i artykuły szkolne, a także organizer, tablicę czy zegar.
Strefa zabawy w dziecięcym pokoju
Strefa zabawy jest obowiązkowa zwłaszcza w pokoju maluchów, które mogą w niej bawić się lalkami, klockami, samochodami i innymi zabawkami. Najlepiej zorganizować ją na miękkiej macie albo dywanie. W pobliżu powinny znaleźć się skrzynie i pudełka na zabawki, które pomogą utrzymać porządek w pomieszczeniu.
Strefa odpoczynku
Strefa wypoczynku to natomiast wygodne łóżko. Wybierając odpowiedni model, należy go dopasować do wzrostu i bieżących potrzeb malucha. Najlepiej zdecydować się na wersję, która „rośnie wraz z dzieckiem”, czyli można ją rozłożyć albo poszerzyć.
Wystrój pokoju dla dziecka
Ważną kwestią jest też wystrój pomieszczenia. Wbrew pozorom wpływa on nie tylko na estetykę wizualną, ale też na funkcjonalność pokoju. Należy bowiem wiedzieć, że w bardzo kolorowych wnętrzach, udekorowanych wieloma dodatkami dziecko może nie czuć się dobrze. Takie otoczenie może powodować trudności z koncentracją oraz zasypianiem, co wpływa negatywnie na samopoczucie i zdrowie malucha. Dlatego w dziecięcym pokoju jak najbardziej zaleca się wprowadzanie kolorów, ale należy uważać, by nie było ich zbyt dużo. Lepiej więc zdecydować się na meble w stonowanych, klasycznych barwach oraz na bardziej intensywne dodatki, np. zasłony, dywan albo tapety. Flamingi, papugi, postaci z bajek albo inne wzory są szczególnie polecane jako motywy na fototapety. Wraz ze wzrostem i rozwojem pociechy można w łatwy sposób wymienić tapetę na nową, która lepiej odpowiada aktualnym zainteresowaniom dziecka.