Wybór odpowiedniej armatury łazienkowej jest kluczowy nie tylko dla estetyki pomieszczenia, ale również jego funkcjonalności. Wiele osób bagatelizuje dobór tego elementu wyposażenia, jednak niesłusznie, ponieważ nieodpowiednie baterie łazienkowe mogą bardzo negatywnie wpłynąć na aranżację domowej łazienki.
Wybierając łazienkowe baterie warto brać pod uwagę nie tylko kwestie ekonomiczne i estetyczne, ale również technologiczne. Szeroki wybór baterii nie ułatwia zadania, jednak dostępne na rynku modele spełnią oczekiwania najbardziej wymagającego klienta.
Baterie łazienkowe – najpopularniejsze rodzaje
W przeciętnej łazience, oprócz umywalki, znajduje się również prysznic lub wanna, a w niektórych przypadkach także bidet. Aby można było korzystać z każdego z tych elementów armatury sanitarnej, konieczne jest zamontowanie baterii łazienkowych. Pierwszy, podstawowy podział obejmuje więc rozróżnienie na baterie umywalkowe, baterie prysznicowe, modele do bidetu i te odpowiednie do wanny. Te wszystkie produkty można też podzielić na baterie ścienne i stojące, nazywane też sztorcowymi. Bateria ścienna to taka, którą montuje się na ścianie – nad umywalką lub wanną, a także pod prysznicem. Baterie bidetowe to zwykle modele stojące, montowane w specjalnie do tego przygotowanym otworze w tylnej części bidetu.
O tym, jakie baterie łazienkowe wybrać, decyduje również ilość uchwytów. Tutaj wybór jest dwojaki – można postawić na baterie jednouchwytowe lub dwuuchwytowe. Coraz częściej w nowoczesnych łazienkach pojawiają się te pierwsze, ponieważ pozwalają na znaczną oszczędność wody. Decydując się na nie, trzeba wziąć pod uwagę z jakiego materiału zostały wykonane elementy wewnętrzne baterii. W tym wypadku głowica odpowiada za mieszanie wody, dlatego jest narażona na częstsze niż w przypadku baterii dwuuchwytowych awarie. Stawiając na tego rodzaju armaturę nie warto oszczędzać na jakości wykonania, ponieważ jest ona gwarancją długoletniej, bezawaryjnej pracy.
Właściciele wielu łazienek stawiają na baterie z dodatkowymi akcesoriami. Jedną z nich jest bateria umywalkowa z wyciąganą wylewką. Ta bateria jest często wybieranym modelem do kuchni, jednak równie dobrze sprawdza się w łazience. Coraz większą popularnością cieszą się też baterie podtynkowe, które charakteryzują się specyficznym sposobem montażu i spektakularnym efektem estetycznym.
Jaka bateria łazienkowa będzie najlepsza?
Wybierając baterie łazienkowe, warto kierować się jakością wykonania, przeznaczeniem, estetyką i ceną. Obecnie prym wiedzie jednouchwytowa bateria umywalkowa stojąca. Jest nowoczesna i zapewnia estetyczny wygląd, a prosty system montażu pozwala na jej zamontowanie bez pomocy fachowców. Stawiając zarówno na ten model, jak i na opcję ścienną, dwuuchwytową, trzeba zwrócić uwagę na długość i kąt nachylenia wylewki. Trzeba je dostosować do wielkości umywalki tak, aby można było swobodnie z niej korzystać, jednocześnie nie rozchlapując wody poza umywalkę.
Inne cechy warto mieć na uwadze, wybierając baterie wannowo prysznicowe. W tym wypadku istotnym elementem jest dopasowanie baterii stricte do potrzeb domowników. Na standardowy zestaw zwykle składają się trzy elementy – wylewka, przełącznik, którym reguluje się temperaturę i ciśnienie wody, a także wyciągana słuchawka prysznicowa. Jeśli na wannie znajduje się parawan, baterię można uzupełnić o deszczownicę. Ostatni element często zawierają typowe baterie łazienkowe prysznicowe, szczególnie te podtynkowe.
Jak dobrać baterie prysznicowe i umywalkowe do aranżacji łazienki?
Baterie łazienkowe muszą być funkcjonalne, ale także estetyczne. Jako jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki, mają bardzo duży wpływ na jej ostateczną aranżację. Współczesna armatura łazienkowa to już nie tylko typowe, chromowane baterie, ale również produkty znacznie bardziej dekoracyjne, kolorowe, a nawet stylizowane. Aranżując łazienkę, nie trzeba więc dopasowywać stylu do dostępnych baterii, a wręcz przeciwnie – ekstrawaganckie modele od cenionych producentów perfekcyjnie dopełnią całą aranżację.
Myśląc o tym, jakie baterie łazienkowe wybrać do nowoczesnej łazienki, można zapoznać się z ofertą produktów z niestandardowymi dodatkami. Dobrze sprawdzają się baterie z termostatem, dzięki którym codzienny prysznic jest jeszcze bardziej komfortowy, albo produkty robione na zamówienie, posiadające dodatkowe filtry lub zawory. Najważniejsze jest jednak, aby wybrana bateria łazienkowa wytrzymała przez długie lata. Gwarancją jej długoletniej, bezawaryjnej pracy są solidne materiały, z których została wykonana, np. chrom, a także renoma producenta. Niezależnie czy wybieramy baterie umywalkowe, baterie kuchenne, czy modele nad wannę lub pod prysznic, punktem wyjścia powinna być jakość, a dopiero później estetyka i cena. Ta ostatnia jest najmniej ważna, choć to od niej zwykle rozpoczyna się wybór. Na bateriach łazienkowych nie warto oszczędzać, ponieważ ich zakup robi się raz na wiele lat.